Грип і ГРВЗ: природний підхід до попередження та лікування

Щороку в Україні, за офіційними статистичними даними, реєструється від 3 до 5 мільйонів випадків захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні захворювання (ГРВЗ). Цьогорічного грипозного буму слід очікувати вже з кінця січня.

Пропонуємо вам ознайомитись з  методами попередження та лікування грипу й ГРВЗ із дещо нетрадиційної (насправді — традиційної!) точки зору. Йдеться про природні ліки.

Інформація  завідувача кафедри фармакології та клінічної фармакології Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, член-кореспондента НАН і НАМН України, професора Івана ЧЕКМАНА.

— Іване Сергійовичу, впродовж довгого періоду еволюційного розвитку природа виробила власні фактори і механізми, які захищають людину від вірусних захворювань, зокрема й грипу. Проте ми їх мало знаємо і ще рідше ними користуємося, коли це необхідно. Нагадаєте основні «ази» цієї науки?

— З великим задоволенням! Найперше, варто сказати, що в людському організмі сформувалися дві своєрідні лінії оборони проти вірусів. Лінія першої оборони — інтерферон. Це специфічна природна речовина, яка синтезується всередині клітини. Синтезу інтерферону сприяють фізіологічно активні речовини рослин: вітаміни, флавоноїди, органічні кислоти, дубильні речовини, ефірні олії, ненасичені жирні кислоти, а також біометали. Ефективним профілактичним заходом є вживання овочів і фруктів, які містять ці речовини, а також — чаю з лимоном та медом, чаю з листям смородини чорної, суниці лісової та ягід шипшини.

Чудовий профілактичний засіб — квітковий пилок, в якому міститься необхідна для людини кількість вітамінів, мікро- та макроелементів, флавоноїдів, ефірних олій, органічних кислот, що необхідні організму для попередження виникнення грипу і ГРВЗ. Вживають квітковий пилок по 1 чайній ложці тричі на день за 20 хв. до їжі. Профілактичний курс лікування — 20 днів.

Із профілактичною метою введіть до свого харчового раціону цибулю, часник, столовий буряк, моркву, квасолю, капусту (особливо квашену), рослинну олію. Ці фізіологічно активні речовини сприяють синтезу ендогенного інтерферону та інших природних, вироблених еволюцією, чинників (інгібіторів вірусів) захисту організму від зовнішніх негативних факторів, у тому числі вірусів.

— Підвищення температури тіла як реакції організму на потрапляння вірусу — це добре чи погано?

— Слід відмітити, що підвищення температури тіла людини також сприяє синтезу інтерферону. Тому в перші три дні від початку грипу або ГРВЗ хворому ні в якому разі не можна переохолоджуватися (краще дотримуватися ліжкового режиму) та знижувати температуру нижче 38° С (під час переохолодження та більш низької температури зменшується синтез інтерферону). Необхідно продовжувати вживати одну з названих вище рослин. Корисні в цей період гірчичники, які місцево створюють гіпертермію, сприяючи синтезу інтерферону. Добре діють препарати рослин: настій листя і бруньок берези бородавчатої, відвар листя і кори верби білої, настій листя і бруньок тополі чорної, настій трави ромашки лікарської, відвар бруньок, зелених шишок сосни звичайної, хвої ялини європейської. Фізіологічно активні речовини сприяють синтезу інтерферону, інгібіторів вірусів, проявляють антиоксидантний ефект, нормалізують функцію імунної системи, підвищують опірність організму до вірусів. Тому названі заходи й застосування фітопрепаратів сприятиме зменшенню ризику виникнення грипу та ГРВЗ.

— Що є складовою другої лінії оборони?

— Лінія другої оборони — антитіла, які синтезуються в організмі людини під час проникнення вірусу. Але вірус грипу має деякі особливості генетичної структури, що обумовлює зміну антигенних властивостей. Щеплення вакциною проти грипу викликає утворення антитіл проти певної генетичної структури певного вірусу, що захищає від цього захворювання. Тому нову генетичну структуру вірусу антитіла, які виробилися на попередню генетичну модель вірусу, не розпізнають і не проявляють противірусної активності.

В останні роки для попередження грипу й ГРВЗ рекомендують застосовувати пробіотики (Флувір та ін.), які поліпшують функцію органів травлення, підвищують адаптаційні можливості організму. Зменшує ризик виникнення грипу та ГРВЗ змащення слизової оболонки носа маззю Оксолін. Така ж дія характерна для препарату Фервекс, що містить відомий нестероїдний протизапальний препарат парацетамол, протигістамінний засіб фенірамін, аскорбінову кислоту та застосовується в таблетках усередину. Ще в 70-х роках минулого століття було встановлено, що аскорбінова кислота сприяє синтезу інтерферону, поліпшує функцію імунної системи, таким чином зменшуючи ризик виникнення грипу й ГРВЗ.

— На жаль, часто трапляється так, що замість того, аби попередити ймовірне полум’я, ми гасимо пожежу... Що варто знати, якщо вірусу все ж таки вдалося нас здолати?

— У більшості випадків грип і ГРВЗ проявляються підвищенням температури тіла, загальною слабкістю, ломотою в усьому тілі. Для перебігу грипу і ГРВЗ доцільно застосовувати препарати лікарських рослин, фізіологічно активні речовини яких стимулюють синтез інтерферону, підвищують захисні сили організму, запобігають виникненню ускладнень.

Це, насамперед, алтея лікарська (народні назви: калачики, мальва лікарська, проскурняк), яка росте на всій території України: на вологих луках узбіч берегів річок, озер, ставів, на заболочених та солонцюватих місцях. У корені рослини міститься значна кількість слизу (до 36%), крохмалю (до 37%), цукрів (5—7%), пектинів (4—6%), жирного масла (1,7%), мінеральних солей (до 5%), переважно фосфатів, бетаїну (4%), аспарагіну (2%), що проявляють відхаркувальну, протизапальну, протикашльову, адсорбуючу, пом’якшувальну, а також захисну та обволікуючу дію на слизову оболонку дихальних шляхів, шлунка. Слиз алтеї лікарської має вираженні адсорбуючі властивості, що сприяє зменшенню негативної дії токсичних речовин. Але при тривалому і надмірному вживанні препаратів алтеї слиз рослини може адсорбувати вітаміни, біометали та інші фізіологічно активні речовини, негативно впливаючи на стан організму.

Відвар коріння алтеї лікарської слід готувати так: 2 столові ложки рослини залити 250 мл окропу, кип’ятити 5—7 хв., настоювати 3 год.; вживати по 2 столові ложки тричі на день перед їжею (краще з медом). Можна приготувати чай із квітів або листя алтеї лікарської: 2 чайні ложки сировини залити 200 мл окропу, настояти 10 хв.; вживати по 50 мл 4 рази на день перед їжею.

Верба біла містить саліцилову кислоту (від назви верби Salix). Із саліцилової кислоти отримують кислоту ацетилсаліцилову, натрію саліцилат, що є ефективними протиревматичними, протизапальними, знеболювальними засобами. Ці медикаменти використовують для лікування ревматизму, радикуліту, профілактики інфаркту. Саме з верби було вперше виділено саліцилову кислоту і синтезовано значну кількість її похідних.

Треба пам’ятати, що разом із позитивною лікувальною дією ацетилсаліцилова кислота має негативні властивості, зокрема, подразнює слизову оболонку шлунка, викликаючи гастрити, виразки. Тому виникла необхідність розробити препарат без цієї побічної дії. Відомо, що лужні речовини реагують з ацетилсаліциловою кислотою, нейтралізують її кислотні властивості, а отже — подразнюючу дію на слизову оболонку, зберігаючи лікувальну дію. Такі властивості характерні для препарату Упсарин з вітаміном С. В його одній шипучій таблетці міститься ацетилсаліцилова кислота (330 мг) та аскорбінова кислота (200 мг).

Засіб проявляє протизапальну дію. Крім цього він зменшує згортання крові й утворення тромбів, знижує рівень холестерину в крові, зменшує ризик виникнення раптової смерті, інфаркту міокарда, крововиливів у мозок.

Аскорбінова кислота, що входить до складу препарату, поповнює потребу організму у вітаміні С, підвищує антиоксидантну активність, зменшує проникливість судин, підвищує стійкість організму до зовнішніх негативних факторів.

Варто нагадати про малину звичайну, що росте в дикому стані або культивується майже на всій території України. Її ягоди мають чудовий смак і містять у своєму складі 3,5—8% цукрів (глюкоза, фруктоза, сахароза), 0,9—1,9% органічних кислот (саліцилова, лимонна, мурашина, винна, яблучна). Наявність в ягодах малини саліцилової кислоти та її ефірів сприяє розвитку протизапальної дії і споріднює її з відомим препаратом аспірином, що в хімічному плані є ацетилсаліциловою кислотою.

— Переконана, що більшість сучасних українців оберуть медичний засіб: швидко, зручно й менш витратно...

— Але перевага малини перед синтетичним медикаментом у тому, що в її ягодах є інші, корисні для організму речовини — флавоноїди (фенольні сполуки), представлені, по-перше, антоціанами, ізокверцетрином, гіперозидом і астрагаліном. По-друге, вітамінами, зокрема, аскорбіновою (12—45 мг%), нікотиновою (0,6 мг%), фолієвою (6 мкг/100 г) кислотами, рибофлавіном (0,012 мг%), каротином (0,3—0,6 мг%). По-третє, біометалами: заліза (1 мг/100 г), марганцю (210 мкг/100 г), міді (170 мкг/100 г), цинку (200 мкг/100 г), кобальту, магнію, фосфору, натрію, калію. По-четверте, клітковиною (3,5—9%), пектином (0,4—2,8%) і фітостеринами. Усі перераховані речовини потенціюють основний вплив малини.

Рецепт настою плодів малини звичайної простий: 6 столових ложок сировини залити 500 мл окропу, настоювати 1 год., процідити; пити теплим по 100 мл 5 разів на день. Можна застосовувати варення або розтерті з цукром плоди малини.

До речі, лікувальні властивості мають квіти та листя малини звичайної. У цих частинах рослини є дубильні речовини, флавоноїди, органічні кислоти, цукри, вітамін С, біометали. Квіти та листя малини проявляють протизапальну, в’яжучу, антитоксичну, кровоспинну та антиоксидантну дію.

Настій квіток малини звичайної: 2 столові ложки сировини залити 500 мл окропу, настоювати 1 год., процідити; вживати по 1 столовій ложці 8 раз на день.

Настій листя малини звичайної: 2 столові ложки сировини залити 500 мл окропу, довести до кипіння, настоювати 2 год., процідити; пити по 100 мл 5 разів на день до їжі. Однак варто пам’ятати, що свіжі плоди малини багаті пуринами (до 22 мг/100 г), тому за наявності нефриту і подагри препарати малини вживати не рекомендується.

Не треба забувати і про сосну звичайну, яка росте в кожному регіоні України. Основна діюча речовина сосни — ефірна олія, що має відхаркувальну, протимікробну, протикашльову, антиоксидантну дію. Це зумовлено наявністю в бруньках і хвої рослини аскорбінової кислоти, каротину, дубильних, смолистих, гірких, флавоноїдних речовин.

Скипидар очищений (Oleum Terebenthinae rectificatum) містить до 75% основної складової частини ефірної олії сосни — пінену. Скипидар застосовують у мазях, лініментах, як місцевоподразнюючий і знеболюючий засіб при радикулітах, невралгіях, міозитах, артритах, подагрі. У вигляді інгаляцій — для лікування гострих респіраторних вірусних захворювань, бронхітів, трахеїтів, гангренозних процесах у легенях.

У бруньках сосни звичайної міститься ефірна олія (до 0,36%), до складу якої входять терпеноїди, смола, значна кількість вітаміну С, вітаміни В2 і К, каротин, дубильні й гіркі речовини, метильні похідні флавоноїдів, біометали. Хвоя сосни багата на смолу (7—12%), дубильні речовини, вітамін С (0,1—1,3%), токоферол, ефірну олію (0,13—13%), ергостерин, біометали: залізо, кальцій, марганець, фосфор, цинк, кобальт, нікель. Фізіологічно активні речовини сосни проявляють відхаркувальну, протимікробну, сечогінну, антиоксидантну, загальнозміцнюючу дію.

Серед препаратів сосни застосовують відвар бруньок сосни звичайної: 2 столові ложки подрібненої сировини залити 500 мл окропу, кип’ятити 5 хв., настоювати 30 хв., процідити; пити по 50 мл 4 рази на день після їжі. Цей відвар бруньок сосни звичайної можна використовувати для інгаляцій.

Сосновий «мед»: 1 частину свіжих бруньок залити 2 частинами холодної води, кип’ятити 20 хв., довести до початкового об’єму, охолодити, процідити, додати 2 частини цукру, довести до кипіння; вживати по 1 столовій ложці 4 рази на день.

Відвар свіжої хвої сосни звичайної: 30 г свіжої хвої промити холодною кип’яченою водою, залити 250 мл окропу, кип’ятити 20 хв., охолодити, процідити; пити по 50 мл 4 рази на день.

Молоді зелені (свіжі) шишки сосни, з яких готують настій: 1 столову ложку подрібненої сировини заливають 200 мл окропу, настоюють 15 хв., проціджують, приймають по 1 столовій ложці через кожні 3 год.

Слід зауважити, що препарати сосни можуть викликати алергічні реакції, інколи виникають болі в серці; протипоказані вагітним, хворим на гепатити, нефрити.

Але однозначно візьмуся стверджувати: попередити або значно зменшити прояви грипу й ГРВЗ з їхньою допомогою — можна!

КОНТАКТЫ

87515,  Донецька обл.,
м. Маріуполь, вул. Митрополитська, б. 42

Телефони:
+38 (0629) 34 33 84 - В.о. директора
+38 (097) 428 97 96 - Приймальна комісія

E-mail Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Комунальний заклад «Маріупольський медичний фаховий коледж»
Copyright © 2020. При копировании материалов с сайта ссылка строго обязательна.